NRF24L01-REEL7
NORDIC
NORDIC NRF24L01-REEL7
l'immagine mostrata è solamente rappresentativa
NRF24L01-REEL7
aggiungi al progetto Campionature
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Frequency
2400 MHz
Function
Transceive
Datarate
1000 kbps
Operat.temp.
-40 +85 °C
Supply voltage
1,9-3,6 V
Encryption
N Y/N
P(out)
0 dBm
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Tipo di confezione
REEL
EAR99
Numero di tariffa doganale
Stato
Philippines
Codice- ABC
A
Tempo di consegna standard
18 Settimane
The nRF24L01 is a highly integrated, ultra low power (ULP) 2Mbps RF transceiver IC for the 2.4GHz ISM (Industrial, Scientific and Medical) band. With peak RX/TX currents lower than 14mA, a sub μA power down mode, advanced power management, and a 1.9 to 3.6V supply range, the nRF24L01 provides a true ULP solution enabling months to years of battery lifetime when running on coin cells or AA/AAA batteries. The Enhanced ShockBurst™ hardware protocol accelerator additionally offloads time critical protocol functions from the application microcontroller enabling the implementation of advanced and robust wireless connectivity with low cost 3rd-party microcontrollers.
The nRF24L01 integrates a complete 2.4GHz RF transceiver, RF synthesizer, and baseband logic including the Enhanced ShockBurst™ hardware protocol accelerator supporting a high-speed SPI interface for the application controller. No external loop filter, resonators, or VCO varactor diodes are required, only a low cost ±60ppm crystal, matching circuitry, and antenna.
The Nordic nRF24L01 is available in a compact 20-pin 4 x 4mm QFN package.
Features
  • Low cost single-chip 2.4GHz GFSK RF transceiver IC
  • Worldwide license-free 2.4GHz ISM band operation