IKCM20L60GDXKMA1
INFINEON
INFINEON SP001299274
l'immagine mostrata è solamente rappresentativa
IKCM20L60GDXKMA1
Description: IGBT 600V 20A 1,55V MDIP-24 Produttore: INFINEON Matchcode: IKCM20L60GD Rutronik No.: IGBT1954 VPE: 1 MOQ: 1 dimensioni: MDIP-24 confezione: TUBE
Trova alternative datasheet/scheda tecnica
aggiungi al progetto Campionature
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
600 V
IC 25°C
20 A
Configuration
3Ph Open E
Switch type
IGBT
Product group
Cipos Mini
Built in NTC
YES
Automotive
NO
Package
MDIP-24
RoHS Status
RoHS-conform
Tipo di confezione
TUBE
Articolo produttore
SP001299274
EAR99
Numero di tariffa doganale
Stato
South Korea
Codice- ABC
A
Tempo di consegna standard
30 Settimane
CIPOS™ Mini 600 V, 20 A three-phase intelligent power module
CIPOS™ Mini 600 V, 20 A three-phase TRENCHSTOP™ IGBT based intelligent power module with open emitter in DIP 36x21D package. It provides fully featured compact inverter solution with DCB substrate to enable excellent thermal performance and higher power capability along with excellent thermal conduction and electrical isolation. EMI performance is optimized for low switching applications.
Summary of Features
- Based on TRENCHSTOP™ IGBT
- 20 A of inverter current rating
- Rugged SOI gate driver technology
- Integrated bootstrap function
- Over current shutdown
- All of 6 switches turn off during protection
- Under-voltage lockout at all channels
- Cross-conduction prevention
- Built-in temperature monitoring
- Motor power rating up to 2400 W at 10 kHz
- UL certified
Benefits
- Optimized performance for low switching applications
- High integrations for easy design and reduced system size
- Increased reliability and system efficiency
- Fully featured with multiple protection functions
- Excellent thermal performance with DCB substrate
Potential Applications
- Home appliances
- Room air conditioners
- Motor control and drives
- Motor control for industrial automation
- Heating ventilation and air conditioning (HVAC)
Richiesta d'offerta o ordine:
Please login
l’e-commerce R24 è dedicato solo ai clienti e non a utenti privati.
prezzi
Alternative
INFINEON
INFINEON IKCM30F60GDXKMA1
IKCM30F60GDXKMA1
Semiconductors
  • IGBT 600V 30A 1,55V MDIP-24