IMZ120R030M1HXKSA1
INFINEON
INFINEON SP001727394
l'immagine mostrata è solamente rappresentativa
IMZ120R030M1HXKSA1
Description: N-CH 1200V 56A 30mOhm TO247-4 Produttore: INFINEON Matchcode: IMZ120R030M1H Rutronik No.: TMOS2946 VPE: 30 MOQ: 30 dimensioni: TO247-4 confezione: TUBE
Trova alternative datasheet/scheda tecnica
aggiungi al progetto Campionature
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
1200 V
I(D)at Tc=25°C
56 A
RDS(on)at 10V
30 mOhm
Q(g)
63 nC
P(tot)
227 W
R(thJC)
0.51 K/W
Logic level
NO
Mounting
THT
Technology
SiC
Fast bodydiode
YES
Automotive
NO
Package
TO247-4
RoHS Status
RoHS-conform
Tipo di confezione
TUBE
Articolo produttore
SP001727394
EAR99
Numero di tariffa doganale
Stato
China
Codice- ABC
A
Tempo di consegna standard
16 Settimane
CoolSiC™ 1200V SiC Trench MOSFET in TO247-4 package
The CoolSiC™ 1200 V, 30 mΩ SiC MOSFET in TO247-4 package build on a state-of-the-art trench semiconductor process optimized to combine performance with reliability. In comparison to traditional silicon (Si) based switches like IGBTs and MOSFETs, the SiC MOSFET offers a series of advantages. These include, the lowest gate charge and device capacitance levels seen in 1200 V switches, no reverse recovery losses of the internal commutation proof body diode, temperature independent low switching losses, and threshold-free on-state characteristic. CoolSiC™ MOSFETs are ideal for hard- and resonant-switching topologies like power factor correction (PFC) circuits, bi-directional topologies and DC-DC converters or DC-AC inverters.
Summary of Features:
- Best in class switching and conduction losses
- Benchmark high threshold voltage, Vth > 4 V
- 0V turn-off gate voltage for easy and simple gate drive