TLS810B1LDV50XUMA1
INFINEON
INFINEON SP001349918
l'immagine mostrata è solamente rappresentativa
TLS810B1LDV50XUMA1
Description: LDO VREG 5V 0.1A TSON-10 Produttore: INFINEON Matchcode: TLS810B1LD V50 Rutronik No.: ICSPR9877 VPE: 5000 MOQ: 5000 dimensioni: DFN10-3 confezione: REEL
Mode
POS
Output Voltage
5 V
Output current
0.1 A
Input Voltage
42 V
Package
DFN10-3
Automotive
AEC-Q(100)
Op.Temp R.min
-40 °C
Dropout Voltage
200 mV
Tolerance
1 %
Op.Temp R.max
150 °C
Overtemp.prot.
YES
Rev pol. prot.
YES
ShortCirc.proof
RoHS Status
RoHS-conform
Tipo di confezione
REEL
Type
LOWDROP
Articolo produttore
SP001349918
EAR99
Numero di tariffa doganale
Stato
Malaysia
Codice- ABC
B
Tempo di consegna standard
22 Settimane
This product is available in new 3.3mm * 3.3mm leadless automotive package (TSON10) with improved optical inspection. With an input voltage range of 2.75V to 42V and ultra low quiescent of only 5.5μA the regulator is perfectly suitable for automotive or any other supply systems connected permanently to the battery. The TLS810B1LDV50 is available in 5.0V output voltage version with an accuracy of 2% and output current capability up to 100mA. It is stable with only a small ceramic capacitor of 1μF at the output. The device can be switched on and off by the Enable feature leading to a current consumption of less than 1μA. With extended operating range down to 2.75V, TLS810B1LDV50 is also suitable to supply automotive systems operating during cranking condition. TLS810B1LDV50 includes internal protection features like output current limitation and overtemperature shutdown.
Summary of Features
  • Wide Input Voltage Range: 2.75V to 42 V
  • 100 mA Current Capability
  • Fixed Output: 5V
  • Ultra Low Quiescent Current: 5.5μA
  • Low Dropout Voltage: 250 mV @ 100mA
  • Enable feature
  • Very low Shutdown Current: < 1μA
  • Stable with 1μF Output Capacitor
  • Stable with Aluminium, Tantalum or Ceramic
  • Output Current Limit Protection
  • Overtemperature Protection
  • PG-TSON-10 package
  • Wide temperature range: -40°C < T j < 150°C
  • Green Product (RoHS compliant)
  • AEC Qualified
Benefits
  • Cost optimized ceramic output capacitance => 1µF
  • Suitable for cranking (stop & start) => 2.75V input & very low dropout