IGW15T120FKSA1
INFINEON
IGW15T120FKSA1
Description: IGBT 1200V 30A 2.2V TO247-3 Produttore: INFINEON Matchcode: IGW15T120 Rutronik No.: IGBT1051 VPE: 30 MOQ: 240 dimensioni: TO247-3 confezione: TUBE
Trova alternative datasheet/scheda tecnica
aggiungi al progetto Campionature
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
30 A
V(CEsat)
2.2 V
Package
TO247-3
Bodydiode
NO
P(tot)
110 W
Automotive
NO
t(r)
35 nS
td(off)
600 nS
td(on)
50 nS
Mounting
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Technology
2-20kHz
Tipo di confezione
TUBE
Articolo produttore
SP000013888
EAR99
Numero di tariffa doganale
Stato
China
Codice- ABC
A
Tempo di consegna standard
62 Settimane
Summary of Features
  • Lowest V ce(sat) drop for lower conduction losses
  • Low switching losses
  • Easy parallel switching capability due to positive temperature coefficient in V ce(sat)
  • Very soft, fast recovery anti-parallel Emitter Controlled HE diode
  • High ruggedness, temperature stable behavior
  • Low EMI emissions
  • Low gate charge
  • Very tight parameter distribution
Benefits
  • Highest efficiency – low conduction and switching losses
  • Comprehensive portfolio in 600V and 1200V for flexibility of design
  • High device reliability
Target Applications
  • UPS
  • Solar inverters
  • Motor control
  • Major home appliances
  • Welding
  • Other hard switching applications
Richiesta d'offerta o ordine:
Please login
Componente obsoleto
Ultimo ordine acquisto per fornitore: 15.03.2023
l’e-commerce R24 è dedicato solo ai clienti e non a utenti privati.
prezzi
L'articolo non è più disponibile in questa quantità.
Compatible
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D151509SC
MGJ2D151509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 15V to 15/-8,7 2W
  • dimensioni: SIP
  • confezione: TUBE
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D241509SC
MGJ2D241509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 24V to 15/-8,7 2W